Дрогобич
C
Спецтеми Коронавірус

У Дрогобичі пропонують шляхи збереження протитуберкульозного диспансеру

Внаслідок нової медреформи, дев'ять стаціонарних відділень тубдиспансерів Львівщини закрили. Від 1 липня в районах залишиться лише амбулаторна допомога для пацієнтів із сухотами. Хворих з тяжкою формою туберкульозу лікуватимуть у львівському обласному Центрі легеневого здоров’я.
У дрогобицькому медзакладі щороку лікується близько 3 сотень пацієнтів. Звідси до львівського Центру легеневого здоров'я майже 100 кілометрів. Більшість хворих туди не поїдуть – вважають медики. Тож контролювати ситуацію з розповсюдженням туберкульозу в регіоні стане неможливо.

"В розпачі фактично. Я і весь колектив відчуваємо невпевненість у завтрашньому дні і, звичайно, залишається надія на краще. Ми кажемо пацієнту: вам потрібно їхати до Львова в обласний центр легеневого здоров'я на лікування, він каже: у вас я би ще лікувався, до Львова категорично ні" – розповідає Ольга Левицька, лікарка-фтизіатриня.

Ми вже повідомляли про те, що дану установу з 1 липня 2020 року, згідно з наказом центру Львівського легеневого здоров’я, ліквідовують My Webpage.
У Дрогобичі пропонують шляхи збереження протитуберкульозного диспансеру
До плачевної картини, де Львівська обласна державна адміністрація вирішила не послаблювати карантин у зв’язку зі зростанням кількості хворих на коронавірус, може підключитися ще одна біда - хворі на туберкульоз мешканці Дрогобиччини практично опиняються на вулиці.

За словами лікаря-фтизіатра колишного Дрогобицького протитуберкульозного диспансеру Юрія Скурчанського, це – ті пацієнти, які з відкритою формою туберкульозу йдуть у соціум, попередньо відмовившись від лікування у Львові. Вони несуть загрозу своєму оточенню. Пацієнти ж, які вживають необхідні медикаменти, завжди мають змогу одужати й забути, що вони лежали в певному медзакладі.

Аби не допустити закриття Дрогобицького міжрайонного протитуберкульозного підрозділу Львівського центру легеневого здоров’я, працівники цього закладу звернулися до президента, прем'єр-міністра України, до "моя хата скраю - я нічого не знаю..." нардепа О. Саламахи та до депутата Львівської обласної ради Михайла Задорожного.

Місцеве самоврядування Дрогобича також підтримує пацієнтів диспансеру та його медпрацівників в тому, що заклад не можна закривати! Очільник міста Котермака Тарас Кучма та керівник відділу охорони здоров`я ДМР Володимир Чуба зустрілися з керівництвом тубдиспансеру. Запропоновано, щоб Дрогобицький протитуберкульозний диспансер працював окремо від Львівського центру легеневого здоров'я, якому зараз підпорядкований даний медзаклад, з підпорядкуванням Львівській обласній раді, і фінансуванням з обласного бюджету.

Як зазначив головний лікар диспансеру Юрій Скурчанський, після закриття з 75 працюючих у закладі медиків залишиться 4. У капітально відремонтованому приміщенні планують облаштувати геріатричний центр, тобто будинок пристарілих. Хоча, до слова, після закриття ідентичних закладів у Львові, приміщення виставили на продаж.

Після прорахунків сукупної кількості пацієнтів, які щороку лікуються у закладі, а також суми коштів, які можна отримати від НЦЗУ на лікування одного випадку, керівництво міста спільно з керівництвом диспансеру дійшли висновку, що установа в змозі бути фінансово незалежною. Загальний бюджет установи у 2019 році становив близько 12 мільйонів гривень.

- Реформа системи охорони здоров`я звичайно потрібна. Але в обіцяних НСЗУ 20 тис. грн. на лікування туберкульозного випадку, - це не реформа, це чергова руйнація всього того, що напрацювали далеко не найдурніші фтизіатри за останні десятиліття. В Європі лікування середньостатистичного туберкульозного випадку ( не хіміорезисцентного, не ускладненого ) оцінюється в 50 тис. євро. А НСЗУ і п . М. Радуцький пропонують оцінити в 20 000 гривень. Та в компанії «Борис», звідки п. М. Радуцький, - за 20 000 гривень апендицит не прооперують. А вони хочуть туберкульоз вилікувати.
По Україні середньостатистичні показники вартості лікування 1 випадку туберкульозу в 2018-2019 роках становили від 120 до 400 тис. грн., (від 4000 до 13000 євро в залежності як від менеджерських підходів керівників туберкульозних закладів, так і від їх консервативності).
В Дрогобицькому протитуберкульозному диспансері вартість лікування 1 випадку туберкульозу на рік в цінах 2018-2019 років становила близько 60 000 грн.
Не думаю, що ліквідація всього Дрогобицького протитуберкульозного підрозділу покращить ситуацію в плані досягнення бажаних змін в медицині. А хороші приміщення і навчений колектив нашого закладу можна було б, на мою думку, використати більш раціонально.
Враховуючи все вище подане, - прошу об’єктивно розібратись в ситуації і не виганяти на вулицю тих фтизіатричних працівників, які не залишили Україну, не поїхали на заробітки за кордон, а чесно і добросовісно виконували свої обов’язки, і не залишити туберкульозних пацієнтів без медичного обслуговування
Тим більше, що минулоріч по Львівській області нараховувалося близько 1800 хворих на туберкульоз людей. На Дрогобиччині таких осіб нараховувалося 250.
Станом на травень місяць поточного року по Дрогобицькому районі та у самому Дрогобичі (не враховуючи даних з Трускавця та Борислава) хворих на туберкульоз - 90 чоловік. - Прокоментував невтішну ситуацію з можливим закриттям тубдиспансеру Юрій Скурчанський.

В свою чергу, Тарас Кучма зазначив, що Дрогобицький тубдиспансер може працювати окремо від Львівського центру легеневого здоров`я, увійшовши в структуру охорони здоров`я Дрогобича з перетворенням у комунальне некомерційне підприємство. Таким чином вдасться зберегти необхідний для міста та регіону заклад, а також десятки робочих місць.

В найближчі дні керівництво Дрогобицької міської ради ініціює зустріч з керівництвом Львівської ОДА та Львівської обласної ради щодо збереження функціонування закладу.

До слова, до 2002 року приміщення, де зараз знаходиться Дрогобицький протитуберкульозний диспансер, перебувало у комунальній власності Дрогобича. На баланс Львівської обласної ради приміщення передали безоплатно.
Вікторія ЛИШИК
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім'ям.

комментарів

Ваше ім'я: *
Ваш e-mail: *

Підписатись на коментарі

Код: оновити, якщо не видно коду
Введіть код: