Дрогобич
C
Спецтеми Коронавірус

У липні минулого року Постановою Кабінету міністрів України №545 передбачено реорганізацію психолого-медико-педагогічних консультацій у інклюзивно-ресурсні центри.

У липні минулого року Постановою Кабінету міністрів України №545 передбачено реорганізацію психолого-медико-педагогічних консультацій у інклюзивно-ресурсні центри.
Відповідно до тексту Постанови, Інклюзивно-ресурсний центр — установа, що утворюється з метою забезпечення права дітей з особливими освітніми потребами віком від 2 до 18 років на здобуття дошкільної та загальної середньої освіти, в тому числі у професійно-технічних навчальних закладах, шляхом проведення комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку дитини (далі – комплексна оцінка), надання психолого-педагогічної допомоги та забезпечення системного фахового супроводу (крім вихованців дошкільних навчальних закладів (ясел-садків) компенсуючого типу, учнів спеціальних загальноосвітніх шкіл (шкіл-інтернатів).
Як повідомляє директор Дрогобицького інклюзивно-ресурсного центру Ірина Шустова, за даними міської поліклініки у Дрогобичі понад 450 дітей, які потребують надання послуг, які передбачені діяльністю ІРЦ.
Також посадовець зазначає, що до цих пір на теренах Дрогобиччини такого центру для дітей з особливими потреба не існувало, попри те, що мова про доцільність його створення велася роками. Ініціював ідею створення ІРЦ у Дрогобичі колектив ДДТЗДІ «Надія», у якому опікуються молоддю із порушеннями опорно-рухового апарату.

«Діти із складними порушеннями проходять тривалі курси реабілітації в обласному реабілітаційному центрі «Сонечко» у місті Стебнику. А отже діти віком від 2 до 18 років з особливими освітніми потребами залишилися поза увагою», — зазначає Ірина Шустова.
Щодо перебігу подій, які пов’язані зі створення ІРЦ у Дрогобичі, то Ірина Шустова зазначає, що першочергово його планували облаштувати на базі будівлі вечірньої школи, де функціонувала ПМПК, яку Постановою Кабміну реорганізовано у ІРЦ. Проте, оскільки будівля відноситься до історичної спадщини, її реконструкція під потреби ІРЦ передбачала дороговартісне виконання технічних робіт та документації.
«Приміщення вечірньої школи гарне, але знаходиться в аварійному стані. Важливо зазначити, що питанню облаштування пандусу та проведення необхідних комунікацій передувала низка бюрократичних процедур та чималої суми коштів, оскільки нам необхідно було зберегти автентичність цієї будівлі. Загалом облаштування ІРЦ у приміщенні вечірньої школи обійшлось би місцевому бюджету, за підрахунками спеціалістів, у майже 1 мільйон гривень», — наголосила Ірина Шустова.
Зважаючи на ситуацію, яка склалася, у відділі освіти ДМР прийняли рішення про створення ІРЦ на базі школи №14, враховуючи те, що це густонаселений район, який має добре транспортне сполучення. Окрім того, школа заповнена наполовину: зі 40 кабінетів для навчального процесу задіяно лише 22 кабінети. Школа потребує ремонту. Тому у міськраді вважали, що розміщення ІРЦ у школі №14 одночасно вирішило б і проблему з ремонтом приміщення школи. До цього ж навколо школи є велика територія, яку можна використовувати для інтеграційної роботи як з дітьми з особливими потребами, так і з учнями школи.
Також Ірина Шустова зазначила, що ті перипетії, які відбулися навколо розміщення ІРЦ на базі чотирнадцятої школи, засвідчують те, що не всі готові прийняти і «включитися» у процес інклюзії, в той час, коли весь світ говорить про толерантність до людей, зокрема дітей з особливими потребами.
Проте посадовець відзначила розуміння особливостей та переваг розміщення ІРЦ на базі шкіл колективів, які в той період звернулися до керівництва міста з проханням розмістити ІРЦ на базі їх шкіл.
Відтак перевагу щодо розміщення ІРЦ було надано Дрогобицькій школі №5, оскільки два роки тому було відкрито нове приміщення у прибудові школи, де на першому поверсі обладнали приміщення ІРЦ, згідно вимог Кабіну на 200 кв м. Єдиним недоліком розміщення ІРЦ на базі ЗОШ№5 є проблема зі сполученням, проте у міській раді вже працюють над вирішенням цієї проблеми.
Станом на сьогодні у приміщенні, яке виділено під ІРЦ, завершують ремонтні роботи та відбуватиметься підготовка до його офіційного відкриття. Відтак буде продовжено роботу з дітьми та батьками, яка вже від 20 серпня 2018 року проводиться на базі ДДТЗДІ «Надія».
Щодо діяльності ІРЦ під керівництвом Ірини Шустової, то посадовець зазначила, що раніше вона працювала психологом. Коли ідея зі створенням ІРЦ у Дрогобичі почала втілюватись у реальність, батьки дітей з особливими потребами висловили побажання, щоб вона взяла участь у конкурсі на посаду директора.
«Маючи практичний досвід, я йшла на конкурс з єдиною метою — розповісти посадовцям ДМР про практичну важливість функціонування ІРЦ у Дрогобичі», — зазначила Ірина Шустова.
«Перший крок, який було нами зроблено після призначення мене на цій посаді, це затвердження штату ІРЦ, оскільки реорганізація потребувала не лише директора і секретаря, а й психолога, логопеда, вчителя-реабілітолога, асистент вчителя-реабілітолога. Загалом штат налічує 8 одиниць. Фінансування ІРЦ у Дрогобичі відбувається за рахунок державної субвенції», — прокоментувала директор ІРЦ.
Також посадовець додала, що у майбутньому можливе корегування штату працівників відповідно до запитів потреб дітей та їх батьків, однак це можливо у випадку створення ще одного ІРЦ, яке фінансуватиметься вже за кошти місцевого бюджету.
Станом на сьогодні до ІРЦ подано 64 заяви від батьків. З них вже опрацьовано 56 заяв. Проведено 38 комплексних оцінок
«З відкриттям ІРЦ у приміщенні п’ятої школи, ми плануємо починати корекційну роботу відповідно до особливостей дітей», — зазначила Ірина Шустова.
Останнім часом роботою ІРЦ цікавляться й мешканці району. З цього приводу Ірина Шустова роз’яснила, що ІРЦ, відповідно до Положення, обслуговує мешканців Дрогобича та Стебника. Для того, щоб дітей з району могли обслуговувати в ІРЦ міста Дрогобича, необхідно укласти угоду між Дрогобицькою міською та Дрогобицькою районною радами.
«ІРЦ працює з дітьми з особливими освітніми потребами — які з тих чи інших причин не справляються з освітньою програмою у школах. Завдання фахівців ІРЦ полягає у встановленні причини та пошуку шляхів її вирішення», — наголосила Ірина Шустова.
Про те, як триває процедура роботи з дитиною та батьками, посадовець роз’яснила, що фахівці ІРЦ починають свою роботу з написання заяви батьками щодо проведення комплексної оцінки розвитку дитини. Відповідно до результатів комплексної оцінки, складається висновок, у якому прописують рекомендації для батьків, вчителів, спеціалістів у школі (психолог, дефектолог, логопед), а також фахівці ІРЦ складають власні програми для роботи з дітьми (при потребі). Основна мета роботи ІРЦ полягає у наданні фахівцями допомоги дитині та батькам адаптуватися до навчального процесу, налагодити комунікацію з оточуючими та здійснювати психолого-педагогічний супровід впродовж здобуття освіти.
На завершення директор ІРЦ Ірина Шустова зазначила, що роботу ІРЦ міста Дрогобича планують розпочати у новому приміщенні на початку листопада цього року.

Прес-служба Дрогобицької міської ради
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім'ям.

комментарів

Ваше ім'я: *
Ваш e-mail: *

Підписатись на коментарі

Код: оновити, якщо не видно коду
Введіть код: