Дрогобич
C
Спецтеми Коронавірус

Соціально-свідома громадськість Дрогобича шукає шляхів порозуміння з активістами села Брониця, які блокують головне сміттєзвалище. Плюс відео.

Соціально-свідома громадськість Дрогобича шукає шляхів порозуміння з активістами села Брониця, які блокують головне сміттєзвалище. Плюс відео.
Вчора, 13 березня, за ініціювання громадської активістки Олександри Лисак, у світлиці Ратуші відбулося засідання соціально-свідомої громадськості щодо шляхів вирішення питання блокування місцевими жителями села Брониця головного сміттєзвалища міста Дрогобича. Участь у обговоренні вище згаданого питання взяв дрогобицький міський голова Тарас Кучма та активна молодь, якій не байдужа доля рідного міста.
Соціально-свідома громадськість Дрогобича шукає шляхів порозуміння з активістами села Брониця, які блокують головне сміттєзвалище. Плюс відео.
Вже більше місяця головне сміттєзвалище міста Дрогобич у селі Брониця блокують місцеві жителі, що загрожує майже 100-тисячному населенню міста сміттєвим колапсом, а невдовзі наближаються Великодні свята (див. відео).

9 лютого місцеві жителі села Брониця перекрили дорогу до сміттєзвалища. Спочатку повідомлялось, що мешканців збурив стан дороги Дрогобич-Самбір, і те, що ділянкою Нижанковичі -Стрий перестав їздити громадський транспорт. Проте маршрутки на цю дорогу, за інформацією Дрогобицької РДА, того ж дня запустили, а мешканці місце протесту не залишили.
- Було проведене грейдерування дороги, і у п’ятницю маршрутки уже почали їздити», – сказав голова Дрогобицької РДА Володимир Шутко. - Він запевнив, що капітальний ремонт дороги розпочнеться, коли середньодобова температура сягне +10°.

За словами активістів, що кожного дня чергують біля в’їзду на полігон, їхня акція спрямована на те, аби заборонити Дрогобичу вивозити побутові відходи на Броницьке сміттєзвалище, яке насправді, згідно генплану, знаходиться поза межами села.

14 лютого на позачерговій сесії Броницької сільської ради депутати прийняли рішення про закриття сміттєзвалища, а вже 20 лютого на сайті міської ради Дрогобича з’явилося «Звернення дрогобичан до мешканців села Брониця». 
Соціально-свідома громадськість Дрогобича шукає шляхів порозуміння з активістами села Брониця, які блокують головне сміттєзвалище. Плюс відео.

У зверненні йдеться про те, що на території сміттєзвалища планують провести рекультивацію.
«Станом на 20 лютого, після чергових переговорів керівництва Дрогобича з броничанами, ситуація залишається критичною, оскільки сміттєзвалище заблоковане, а жодного розуміння і поступу з боку громади Брониці немає. У такій ситуації неможливе подальше проведення робіт капітального характеру, які необхідні для рекультивації сміттєзвалища»,  - йдеться у зверненні My Webpage. Далі у документі перераховуються  роботи, які були проведені у Брониці коштом Дрогобича, а також наголошується на необхідності конструктивного діалогу (див. фото вище).
Своєю чергою міський голова Дрогобича Тарас Кучма переконує, що сміття з Дрогобича на Броницьке сміттєзвалище більше возити не збираються, а розблокування потрібне для того, аби привести полігон до нормального стану.

Коментуючи ситуацію, мер відзначив, що мова не йде про вивезення сміття, мовиться про розблокування, щоб люди могли завершити роботи, які є розпочаті, щоб привести сміттєзвалище в екологічно нормальний стан: "Там стоїть наша техніка, але ми не можемо до неї добратися, бо заблоковано,  нікого не пускають. Ми не будемо возити сміття, дайте нас допуск, щоб ми виконували свої роботи». - Зазначив Тарас Кучма (див. відео).

Також місцеві жителі проти того, аби на місцевий полігон привозили сміття зі Львова. Нагадаємо, згідно підписаного минулоріч Меморандуму із Львівською ОДА My Webpage, Броницьке сміттєзвалище є одним із визначених полігонів для львівських ТПВ.
«Нам розповідають, що хочуть робити рекультивацію, однак проводять роботи по облаштуванню під’їзної дороги з бетонних плит та розворотний майданчик, щоб приймати величезні обсяги сміття з Львова»,  – вважає броничанин Володимир Олексяк.

21 квітня, у стінах Львівської ОДА, представники державної, обласної та міської влади Львова підписали меморандум щодо вирішення питання вивезення ТПВ із міста. Згідно із меморандуму, 19 полігонів на території Львівської області до кінця 2018 року будуть приймати сміття зі Львова. Натомість міська рада Львова виділятиме міським радам міст області субвенції.

До списку потрапили полігони міст: Броди, Буськ, Борислав, Белз, Великі Мости, Дрогобич, Жидачів, Золочів, Миколаїв, Мостиська, Новояворівськ, Перемишляни, Рава-Руська, Радехів, Самбів, Сокаль, Стрий, Старий Самбір, Червоноград.
Відтепер міста області щодня прийматимуть  зі Львова  близько 600 тон сміття.

За словами віце-прем’єр-міністра України Володимира Кістіона, цей меморандум дозволить реально вирішити проблему вивезення сміття зі Львова.

За повідомленням прес-служби Дрогобицької міської ради, місцеве самоврядування міста Котермака прийняло рішення щодо виділення коштів на виготовлення ПКД рекультивації Броницького сміттєзвалища.

Відтак депутати під час чергової засідання сесії Дрогобицької міської ради ухвалили рішення про виділення 17 мільйонів 680 тис. грн. на фінансування проекту капітального ремонту вул. Михайла Грушевського та 320 тис. грн. на оплату за виготовлену проектно-кошторисну документацію рекультивації Броницького сміттєзвалища.

Молоді учасники зібрання ініціативно обговорювали питання: що робити з уже відсортованим сміттям?
- У Дрогобичі є, як мінімум, десять «точок» підприємств вторсировини, які готові забирати відсортоване сміття, навіть погоджуються забирати вторсировину самовивозом. Кілограм паперу коштує дві з половиною гривні, пет-пляшки – 2.40 грн, скляна пляшка – 40-60 копійок, чистий поліетилен - п’ять-шість гривень за кілограм. Багато людей непогано заробляють на цій справі, переважно – пенсіонери. В Бориславі організація воїнів АТО також сортує сміття: збирає його в парку та передає на підприємства вторсировини. Можливо, є надто мало інформації про пункти збору відсортованого сміття, тому вони поки що не користуються великим попитом. - Висловили свою думку студенти Дрогобицького державного педагогічного університету ім Івана Франка кафедри біології.
Щодо потреби у сміттєпереробному заводі в Дрогобичі, то проблема полягає ось у чім - чому це питання постійно «гальмується»? Факти - річ уперта, і вони говорять самі за себе. Справа в тому, що і в Брониці, і в Бориславі сміття сортують. Є власник сміттєзвалища (хоча управителем його є міське комунальне підприємство), який і дає дозвіл, кого туди впускати, кого – ні. Тож там люди нелегально сортують сміття. Далі це вивозять на підприємства вторсировини, і такий "бізнес" приносить чималий прибуток. Ви тільки уявіть собі обсяги сміття на рівні міста! Звідти вивозять цілі фури відсортованого сміття. Один із свідків, який усе це стверджував офіційно, доцент кафедри біології Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка Мирон Цайтлер у інтерв'ю з журналістом Роксоляною Буяк My Webpage навів незаперечні докази: "... сам бачив, як близько третьої години ночі з Броницького звалища виїздила фура. Що вона вивозила? Очевидно, що пластик або папір вже відсортований. Недавно чув історію, як чоловік з Дрогобича пішов працювати на сміттєзвалище в Броницю, мовляв там більше платять, ніж на офіційній роботі. Сміття приносить великі «живі» гроші, тому люди, які за цим стоять, ніколи не пустять сюди інвестора, який звик працювати за правилами. У цьому полягає корінь проблеми".

Окрім того, під час обговорення йшлося про те, що 25 відсотків всього відсортованого у Дрогобичі сміття можна використати під біогумус (див. відео).


В кінцевому результаті усі присутні дійшли висновку, що найближчим часом просто необхідно ініціювати у Дрогобичі "круглий стіл", до якого слід запросити небайдужих поміркованих броничан і донести їм правдиву інформацію щодо того, наскільки місцеве самоврядування Дрогобича виконало свої зобовязання перед Броницею? У 2017 році з міського бюджету Дрогобича на потреби села Брониця було виділено 500 тис грн. Також за клопотанням Дрогобицької міської ради було виділено близько півмільйона гривень з обласного бюджету. До слова, у межах домовленостей з громадою села Брониця, виділено понад 1200000 гривень. Також 550 тис грн, виділено 30 січня на останньому засіданні сесії Дрогобицької міської ради у 2018 році.

З наведених фактів питання постає у тому, чи раціонально розподіляються владними мужами Броницької сільської ради бюджетні кошти, і куди насправді вони йдуть? Чи на природоохоронні заходи, чи де-інде?
Вікторія ЛИШИК, голова правління Дрогобицької міської філії ВГО "Народний антикорупційний нагляд", фото та відео автора
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім'ям.

комментарів

Ваше ім'я: *
Ваш e-mail: *

Підписатись на коментарі

Код: оновити, якщо не видно коду
Введіть код: