Дрогобич
C
Спецтеми Коронавірус

ДВІ ТОЧКИ ЗОРУ НА ОДНЕ СМІТТЄЗВАЛИЩЕ.

ДВІ ТОЧКИ ЗОРУ НА ОДНЕ СМІТТЄЗВАЛИЩЕ.
Усі міста з їхньою високою концентрацією населення відрізняються утворенням великої кількості промислових та побутових відходів.

У більшості міст світу переважає вивіз відходів на звалища. На звалищах зберігається багато відходів. Складування відходів на міських звалищах є екологічно найбільш недосконалим способом порятунку від них. Стічні води звалищ токсичні і забруднюють грунтові води та ріки. Йде забруднення атмосферного повітря газоподібними речовинами, що утворюються при розкладанні звалених матеріалів.
Іншим способом знищення міських твердих відходів є спалювання. Найчастіше сміття спалюють на звалищах відкритим способом. Дефект спалювання полягає в накопиченні великої кількості попелу, який вміщує чимало токсичних речовин. Та й газоподібні викиди при спалюванні сміття небезпечні, часто виділяється діоксин. Особливо небезпечне відкрите спалювання пластмас. Однак відкрите спалювання побутових та промислових відходів на міських звалищах йде у великих об'ємах.

Тверді міські відходи слід спалювати в спеціальних печах.
Для України прикладом ефективного вирішення проблеми боротьби зі сміттям та стічними водами може бути Франція. Майже в усіх містах усієї країни, є спеціальні сміттєспалювальні засоби, а сміття проходить попереднє сортування. Є велика кількість компостних підприємств, що утилізують побутові відходи та виробляють компост для виноградників та біогаз. Виходить на цей рівень боротьби за чисте екологічне середовище міст і Японія.

Проте Україні з її соціально-економічним рівнем розвитку та військовими баталіями, які точаться на сході України, далеко до рівня економічно розвинутих європейських країн! Бо ж у промисловості для цього необхідно застосовувати особливі новітні технології...

Проблема з утилізацією побутових відходів — це ключове питання, яке потребує негайного вирішення не лише на територіях Дрогобича і Дрогобицького району, а й у багатьох інших містах України. Нехтування попередженнями екологів місцевим самоврядуванням Львова призвело до сумнозвісної трагедії на Грибовицькому сміттєзвалищі.
ДВІ ТОЧКИ ЗОРУ НА ОДНЕ СМІТТЄЗВАЛИЩЕ.
То ж цілком зрозумілими є побоювання мешканців села Брониця щодо експлуатації сміттєзвалищпа на території їхнього села, яке давно вже вичерпало свій ресурс і потрібно вирішувати питання щодо подальшого його функціонування.
ДВІ ТОЧКИ ЗОРУ НА ОДНЕ СМІТТЄЗВАЛИЩЕ.
З цього приводу у вівторок, 24 січня, з ініціативи голови депутатської фракції районної ради Миколи Лук’янченка в Дрогобицькій районній раді відбулася нарада щодо ситуації на полігоні твердих побутових відходів в селі Брониця, що експлуатується Дрогобицьким міським комунальним підприємством. У нараді, яку провів голова районної ради Михайла Сікора взяли участь перший заступник голови райдержадміністрації Віталій Скоропад, перший заступник міського голови Дрогобича Ігор Герман, заступник першого міського голови Львова Анатолій Риборак.

Обговорювалося питання про існуючу ситуацію з захороненням ТПВ, було зазначено, що на полігоні не проводиться рекультивація, не обеззаражується інфільтрати зі звалища, які попадають в грунт, тому необхідно вжити відповідні заходи щодо покращення ситуації.

На нараді йшлося про ситуацію на полігоні твердих побутових відходів в селі Брониця Свою позицію озвучили представники району та міста, а також присутній на нараді підприємець з Австрії Кристіан Чернер, який вже тридцять років займається утилізацією ТПВ.

Усі присутні висловили думку щодо недопустимості ситуації, яка створилася у місті Львові, а враховуючи, що полігоном в селі Брониці крім Дрогобича користуються міста Трускавець, Борислав, смт. Східниця та населені пункти Дрогобицького, частково Турківського та Самбірського районів на цю проблему необхідно звернути особливу увагу.

Враховуючи пропозиції, що прозвучали на нараді, було прийнято рішення про покращення експлуатації полігону ТПВ, його рекультивацію та реконструкцію, із залученням місцевих підприємців, іноземних інвестицій та запланувати побудову сучасного сміттєпереробного заводу, першою чергою якого буде будівництво сміттєсортувальної лінії.

Наступну нараду призначено на завтра, 24 лютого.

А тим часом проблеми з вивезенням сміття з Дрогобича загрожує місту сміттєвим колапсом!

З 14 лютого 2018 р. мешканці Брониці, села на території якого знаходиться сміттєзвалище, що обслуговує Дрогобич та ще декілька населених пунктів, перекрили до нього доступ. За декілька днів жоден сміттєвоз не відвантажив там сміття.
Місцеві мешканці кажуть, що не хочуть тут ні сміттєзвалища, ні сміттєпереробного заводу.

Стурбовані тим, що у Дрогобичі кількість накопиченого сміття зростає у геометричній прогресії, дрогобичани продовжують збирати підписи під Зверненням до громади села Брониця

Проблема з утилізацією побутових відходів — це ключове питання, яке потребує негайного вирішення не лише на територіях Дрогобича і Дрогобицького району, а й у багатьох інших містах.
Впродовж 30 років відбувалася експлуатація Броницького сміттєзвалища. Сьогодні як броничани, так і ми — дрогобичани, свідомі того, що сміттєзвалище повинне відповідати всім екологічним нормам.
Безумовно, що розпочатий процес рекультивації сміттєзвалища повинен бути завершеним. Однак, це питання не вирішується впродовж одного дня. Окрім того, остаточному закриттю сміттєзвалища має передувати альтернатива: спорудження нового полігону, або ж сміттєпереробного заводу. Сьогодні керівництво міста Дрогобича працює над вирішенням цієї проблеми.
Проте події, які відбулися 9 лютого 2018 року, а саме блокування дороги, яка веде до сміттєзвалища, без жодних попереджень та конструктивного діалогу, призвели до того, що на вулицях міста Дрогобича нагромадилося чимало сміття.
В ході переговорів з особами, які блокують дорогу, вдалося з’ясувати, що це своєрідний протест, спрямований на вирішення питання ремонту дороги «Дрогобич – Самбір». Ми також зацікавлені у тому, щоб якомога швидше було розпочато ремонт цієї дороги. Проте, ремонт дороги «Дрогобич – Самбір» не є в компетенції міста Дрогобича. Більше того, це питання вирішується на обласному рівні і вже вирішено.
Станом на 20 лютого, після чергових переговорів керівництва Дрогобича з броничанами, ситуація залишається критичною, оскільки сміттєзвалище заблоковане, а жодного розуміння і поступу з боку громади Брониці немає. У такій ситуації неможливе подальше проведення робіт капітального характеру, які необхідні для рекультивації сміттєзвалища.
Та варто пригадати, що впродовж останніх двох років з громадою та сільським головою села Брониця було погоджено карту дій щодо експлуатації сміттєзвалища з поетапною рекультивацією. Натомість з боку Дрогобича було загарантовано надання допомоги громаді Брониця.
Відтак у 2017 році проводилося вивезення ТПВ з території с. Брониця на загальну суму 135 тис грн.
Проведено видалення аварійних дерев на суму 5400 грн.
Надано послуги автогідропідіймача на суму 4800 грн.
Проведено демонтаж аварійної будівлі Народного дому на суму 23000 грн.
Надано послуги з прибирання доріг від снігу у зимовий період із застосуванням піскорозкидувача та грейдера на загальну суму 15000 грн.
Дітям села було надано подарунки до Дня Святого Миколая на суму близько 13000 грн.
Проведено заміну вікон у церкві с. Брониця на суму близько 80000 грн.
Безкоштовно надавали сцену та музичне обладнання для забезпечення організації відзначення Дня села Брониця, а також було забезпечено виступи музичних колективів.
На початку 2017 року з міського бюджету Дрогобича на потреби села Брониця було виділено 500 тис грн. Також за клопотанням Дрогобицької міської ради було виділено близько півмільйона гривень з обласного бюджету. До слова, у межах домовленостей з громадою села Брониця, виділено понад 1200000 гривень. Також 550 тис грн, виділено 30 січня на останньому засіданні сесії Дрогобицької міської ради у 2018 році.
Окрім того, мешканці села Брониця повноцінно користуються соціальними благами Дрогобича: діти отримують послуги в освітніх закладах міста, дорослі — забезпечені робочими місцями, сільськогосподарська продукція реалізується на місцевих ринках, мешканці села отримують медичні послуги у лікарнях міста.
Тому, ми — жителі Дрогобича, наполягаємо на конструктивному діалозі та спільному напрацюванні подальших кроків виходу з ситуації, яка може призвести до екологічного лиха не лише у Дрогобичі, а й цілому районі.
Відтак закликаємо вас, шановні броничани, делегувати уповноважених осіб з чіткими пропозиціями та баченням виходу з ситуації на переговори для того, щоб розпочати не лише конструктивний діалог, а й дії з напрацювання алгоритму першочергових заходів. Адже з боку Дрогобича, в межах компетенції, виконано усі домовленості згідно з вашими побажаннями.


ДВІ ТОЧКИ ЗОРУ НА ОДНЕ СМІТТЄЗВАЛИЩЕ.
Аби не допустити протистояння громад м. Дрогобича та с. Брониця, депутат Львівської обласної ради Михайло Задорожний звернувся до місцевого самоврядування з відкритим листом.

ВІДКРИТИЙ ЛИСТ МІСЬКОМУ ГОЛОВІ М.ДРОГОБИЧА Т.Я КУЧМІ.

Шановний міський голово, прошу Вас відкликати збір підписів дрогобичан з приводу блокування Броницького сміттєзвалища. Адже це призведе до протистояння між громадами м.Дрогобича та с.Брониці і наслідки можуть бути непередбачувані. Потрібно вирішувати господарські питання на взаємновигідних умовах обох громад. Окремо звертаюся до мешканців м.Дрогобича та с.Брониці: не дайте втягнути себе у протистояння, а шукайте компроміс.


Лист розміщений на сторінках соцмережі Фейсбук і активно обговорюється:

Михайло Задорожний
ДВІ ТОЧКИ ЗОРУ НА ОДНЕ СМІТТЄЗВАЛИЩЕ.
Вирішення цього питання входить у повноваження влади м.Дрогобича та с.Брониці, і аж ніяк не дрогобичан. Можна допустити протимтояння влади і громади, але не громади і громади.

ДВІ ТОЧКИ ЗОРУ НА ОДНЕ СМІТТЄЗВАЛИЩЕ.
Bohdan Voloshyn Тут проглядається інтерес третіх сторін. Кукловодить хтось не на користь двох громад.

ДВІ ТОЧКИ ЗОРУ НА ОДНЕ СМІТТЄЗВАЛИЩЕ.
Kravec Michailo "Загорілося" сміття. Болячка давня, запущена хвороба. З точки зору охорони зовнішнього середовища злочинна. І , безперечно, з політичним присмаком. Процеси керовані зовні.
ДВІ ТОЧКИ ЗОРУ НА ОДНЕ СМІТТЄЗВАЛИЩЕ.
Dina Chumak сто відсотків!Але деякі місцеві сили тут теж долучилися,думаю.
ДВІ ТОЧКИ ЗОРУ НА ОДНЕ СМІТТЄЗВАЛИЩЕ.
Роман Федоренко Потрібно сміття переробляти , а не думати куди його везти. Продайте його за нормальні гроші в Голандію. Вони купляють дуже великі об'єми!

Отож, як не крути, а від порозуміння двох громад Дрогобича та Брониці залежить - чи буде Дрогобич й надалі під оптичним прицілом сміттєвого колапсу, чи ні? І влада лише повинна сприяти розумному вирішенню цього питання. Як у Дрогобичі, так і у Брониці. Влада, в особі першого заступника міського голови м. Дрогобича Ігоря Германа, а не комунальників. Адже Рішення сільради про закриття сміттєзвалища і блокувальники загрожують екологічним лихом Дрогобичу...
Підготувала Вікторія ЛИШИК
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім'ям.

комментарів

Ваше ім'я: *
Ваш e-mail: *

Підписатись на коментарі

Код: оновити, якщо не видно коду
Введіть код: