Дрогобич
C
Спецтеми Коронавірус

У Дрогобичі увічнили пам’ять німця, який рятував євреїв у часі Другої світової війни.

У Дрогобичі увічнили пам’ять німця, який рятував євреїв у часі Другої світової війни.
У День вшанування пам’яті жертв Другої світової війни, 22 червня, у Дрогобичі відбулася безпрецедентна подія: увічнили пам’ять про німецького Праведника народів світу, котрий в роки гітлерівської окупації рятував дрогобицьких євреїв. У присутності представників міжнародних організацій, дрогобичан та представників єврейської громади, представників педуніверситету і місцевої влади було відкрито меморіальну таблицю на честь леґендарної людини — німця Ебергарда Гельмріха. Дійство відбулося біля будинку навпроти головного корпусу ДДПУ ім. І. Франка, де в роки Другої світової війни мешкав Ебергард Гельмріха.
У Дрогобичі увічнили пам’ять німця, який рятував євреїв у часі Другої світової війни.
Ініціювала встановлення таблиці й вшанування пам’яті Праведника ізраїльська позаурядова організація «Дрогобич-Борислав».
У Дрогобичі увічнили пам’ять німця, який рятував євреїв у часі Другої світової війни.
В ході проведення заходу виступили ініціатори виготовлення та встановлення таблиці —Варда Гіволі, Георгій Гузман, Йосиф Карпін, Леонід Гольберг.
У Дрогобичі увічнили пам’ять німця, який рятував євреїв у часі Другої світової війни.
З промовою про подвиг німця Ебергарда Гельмріха виступив міський голова Дрогобича Тарас Кучма. Відтак міський очільник зазначив що встановлення цієї меморіальної таблиці — увічнення добрих справ, які вчинялися по відношенню до євреїв Дрогобича у жахливі часи Другої світової війни.

«Сьогодні ми увічнюємо пам’ять не тільки одного Ебергарда Гельмріха, ми увічнюємо пам’ять усіх тих, у кого добре серце, хто ризикуючи ціною власного життя рятував і допомагав іншим. Такі люди не мають приналежності до тієї чи іншої національності. Ці люди є героями всього людства. Ми не повинні розділяти на своїх і чужих. Це наша спільна історія, яку ми повинні пам’ятати.», — зазначив Тарас Кучма.

Відтак міський голова провів аналогію між утисками євреїв у часі Другої світової війни та війною, яка триває на Сході України та окупацією Криму, коли через віросповідання також чиняться репресії з боку агресора по відношенню до мирного населення.

Також у ході заходу Йосиф Карпін представив присутнім Людмилу Павленко, сім’я якої проживає у сусідньому будинку. Плануючи відремонтувати дах будинку, чоловік пані Людмили знайшов на горищі документи: паспорти та свідоцтва про народження українців, євреїв, їхні фото. Очевидно, що це були документи, які належали тим людям, яких рятував Ебергард Гельмріх.

До слова, у Дрогобичі також проживав Тарас Снятинський, який був особисто знайомий з Ебергардом Гельмріхом. Свого часу пан Тарас також врятував єврейську сім’ю — маму з двома дітьми. Тому опісля заходу організатори розглянули пропозицію увічнити пам’ять Тараса Снятинського, встановивши на його домі меморіальну таблицю.

Нагадаємо, Ебергард Гельмріх — уродженець Гамбурґа (народився 1899-го, помер 1969-го в Сполучених Штатах) добре відомий в Ізраїлі та Німеччині, знають про нього й історики Катастрофи єврейського народу (Голокосту). Тільки мало ще відомо про цього мужнього чоловіка в Дрогобичі.

Під час війни майор Вермахту й член НСДАП від 1932 року Гельмріх був відповідальним за продовольство та рільництво, згодом став фінансовим директором при окупаційній владі.

Використовуючи службове становище разом з дружиною Донатою врятував десятки єврейських життів Дрогобича та Стрия.

За це 1965 року Ебергард, а 1989 року Доната були визнані Інститутом Яд ва Шем Праведниками народів світу.

Праведники народів світу (гебр. ‏חסידי אומות העולם‏‎, «хасидей умот ха-олам») — почесне звання,надаване Ізраїльським Інститутом Катастрофи та героїзму Національного меморіалу Шоа (Голокосту, Катастрофи) та героїзму Яд ва Шем (Єрусалим) з видачею почесного сертифікату та іменної медалі.

За матеріалами Леоніда Гольберга та Йосифа Карпіна
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім'ям.

комментарів

Ваше ім'я: *
Ваш e-mail: *

Підписатись на коментарі

Код: оновити, якщо не видно коду
Введіть код: