Дрогобич
C
Спецтеми Коронавірус

Монополіст ПрАТ "Трускавецькурорт" став причиною протистоянь між громадою та владою

Монополіст ПрАТ "Трускавецькурорт" став причиною протистоянь між громадою та владою
Вчора, 19 лютого, у Трускавці відбулися спільні збори ради народних зборів та громадських організацій щодо питань земель громади Трускавця та подальшої долі мінеральних вод міста-курорту. Соціальну напругу у трускавчан викликав той факт, що бювети, де подаються мінеральні води є не є власністю громади міста, а ПрАТ "Трускавецькурорт". І те, що пратівці встановлюють турнікети, бо планують зробити вхід до бюветів платним. Навіть для місцевого населення.
Монополіст ПрАТ "Трускавецькурорт" став причиною протистоянь між громадою та владою
Про ці та інші питання повідомив присутніх голова народних зборів Володимир Шиманський.

І запропонував політичним діячам та громадським активістам висловити свою думку з приводу вищенаведених аргументів.
Монополіст ПрАТ "Трускавецькурорт" став причиною протистоянь між громадою та владою
Першим взяв слово громадський активіст, трускавчанин, колишній начмед Ігор Комарницький. У своєму виступі п. Ігор наголосив, що свого часу співпрацював з доктором медичних наук, професором Івасівкою. І зауважив що добре знає, яка це складна система – робити хімічний аналіз цілющих джерел у науково-дослідних установах та лабораторіях. Тож, на його розсуд, цілком закономірним є збір коштів з маючих відпочивальників. Але не з трускавчан та зубожілого населення з сусідніх міст. І запропонував, аби розпорядником коштів, які повинні йти на утримання та обслуговування бювету, була громада. І щоб ні мер, ні депутати не мали б до цього жодного відношення – гроші, за словами п. Ігоря, не повинні збагачувати місцеву казну, і надходити вони повинні на окремий кореспондентський рахунок, який є при Трускавецькій міській раді (відео додається).

Також п. Ігор виявив стурбованість, що через халатність та безвідповідальність влади на сьогоднішній день маємо загублене джерело, що знаходилось біля кінотеатру «Мир». У свій час воно лікувало виразки шлунку.
Монополіст ПрАТ "Трускавецькурорт" став причиною протистоянь між громадою та владою
Депутат Трускавецької міської ради Роман Бучкович розповів присутнім про т.зв. «ПРАТ-івську кишеню». Депутат зауважив, що ПрАТ “Трускавецькурот” - це структура яка більше 10-и років постійно доїла Трускавець. До 2015 р. ПрАТ мав землі у постійному користуванні. І сплачував копійки. Наприкінці 2015 р. структура вирішила позбутися статусу постійного користування і взяти ці землі в оренду. Аби мати можливість ці об’єкти з часом успішно продати.
Трускавчани добре пам’ятають доленосний для міста-курорту «чорний» день, коли за сприяння місцевого самоврядування під час третього пленарного засідання Трускавецької міської ради минулого року, депутати за третім разом таки “проштовхнули” рішення по оренді земельних ділянок ПрАТ “Трускавецькурорт”. Розуміючи необхідність голосування цього рішення, міський голова Андрій Кульчинський все ж поставив його на голосування, всупереч аргументам деяких депутатів від “Народного контролю” та “КУНу”.
Для того, щоб мінімізувати ризик порушення регламенту, було прийняте рішення про перефразування назви рішення та внесення його в порядок денний із поправками.
- На жаль, всі земельні ділянки ще 24 грудня 2015 р. було переведено в оренду. Бо міський голова та певна група осіб з його кола «прогнулися" перед Ждановим. – резумував свій виступ п. Роман (відео додається).

Монополіст ПрАТ "Трускавецькурорт" став причиною протистоянь між громадою та владою
Депутат Трускавецької міської ради Святослав Грабовський в свою чергу зауважив, що він особисто не голосував за це рішення, оскільки депутатська комісія вивчала документи приватизації ще колишнім ЗАТ Трускавецькурортом профспілкового майна та планувала ініціювати судові позови щодо скасування незаконної приватизації.
Монополіст ПрАТ "Трускавецькурорт" став причиною протистоянь між громадою та владою
- Мова йде про рішення, в якому були питання оренди та розподілу земельних ділянок ПрАТ “Трускавецькурорту”. Нагадаю, що депутати впродовж декількох пленарних засідань розглядали та голосували їх, однак достатньої підтримки рішення так і не набрало. Регламент ради зазначає, що рішення, яке двічі не набрало потрібної кількості голосів, впродовж однієї і тієї ж сесії втретє ставити на голосування не можна. Тому, на третьому пленарному засіданні, при спробі розпочати голосування того самого рішення, депутати почали протестувати, посилаючись на норму регламенту.
Однак міський голова тоді активно переконував депутатський корпус у необхідності голосування питань ПрАТ “Трускавецькурорт”, говорив про потрібність прийняття рішення, бо є угода з ПрАТом та про те, що вони “багато дали для міста”. Тому міський голова Андрій Кульчинський вирішив скористатись своїм правом та внести це рішення у вигляді нового, з поправками в назві. Таким чином в порядку денному сесії з’явився новий проект рішення з питаннями ПрАТ “Трускавецькурорт”.

Тоді відбулось голосування, під час якого 18 депутатів проголосували “за” та прийняли це рішення. Попередньо рішення такої підтримки не мало, однак зараз, зважаючи на ініціативи та переконання міського голови погодились його підтримати ще й представники “Громадянської позиції”. Вони одноголосно проголосували “за”, аргументуючи це тим, що хочуть “підтримати міського голову в його ініціативах”. Таким чином, рішення прийняли. Міський голова впродовж п’яти днів підписав його та воно вступило в дію. – Пояснив присутнім п. Святослав. І додав, що, як голова комісії щодо незаконної "прихватизації" ПрАТом земельних ділянок та двох бюветів мінвод (а з початку 2016 р. 1 куб нафтусі, згідно ПрАТівських розцінок для інших санаторіїв коштує 7,5 тис. грн.), наполягатиме, аби міська рада більше жодних поступок ПрАТу не давала, оскільки це підприємство дурило трускавчан ще з 90-х років. Комісія, як зауважив п. Грабовський, закрита, справи щодо "прихватизаторів" скеровані в СБУ, генпрокуратурута фонд держмайна.
Володимир Шиманський з цього приводу доречно зауважтв, що турнікети під виглядом спільної вигоди для громади та влади - це лише чергове окозамилювання від спритних ділків ПрАТу. Насправді ніякого контролю спожитої води немає, персонального обліку води не ведеться. скільки насправді продали води - ніхто ніколи не дізнається. А завдяки потужній юридичній службі ПрАТу, нині він має в оренді земельні ділянки під об'єктами, якими користується ще на три роки. Тож цих три роки ПрАТ спокійно діє, як монополіст, в межах чинного законодавства.
Монополіст ПрАТ "Трускавецькурорт" став причиною протистоянь між громадою та владою
- На підставі чого було прийняте оце ганебне друге березневе рішення сесії? - Обурювався громадський діяч.

Його доповнили Святослав Грабовский та Роман Бучкович розповіддю про те що в цей день мер та його заступники роздали депутатам аркуші паперу з реквізитами ПрАТу. Мовляв, це — стратегічна угода з цією організацією щодо зобов'язань створення спільного підприємства між Трускавецькою міською радою і ПрАТом про спільне керування та розпоряджання коштів від продажу нафтусі (видобуток реалізація та обслуговування джерел бювету) до 1 липня 2016 року.
- Термін давно минув, а обіцянки залишились “цяцянками”. Вже вкотре міська рада дала себе надурити. Або ж їй вигідно залишатися обдуреною?- Обурювалися народні обранці.

З розповіді депутатів випливає, що позиція ПрАТу була така — мовляв, ми згідні входити у спільне підприємство. Ми даємо два бювети мінвод, даємо всі водогони та устаткування по обслуговуванню нафтусі. За ціною 30 млн. грн. Але ж звідки у міської ради такі гроші? Коли фонд бюджету розвитку міста нараховує всього 9 млн. грн. То про яке СП може йти мова?
Монополіст ПрАТ "Трускавецькурорт" став причиною протистоянь між громадою та владою
Після короткочасної паузи (громадські активісти з обуренням сприйняли таку інформацію), було заслухано виступ правника Богдана Волощука, який акцентував увагу на тому, що влада не діє в інтересах народу. Як засіб впливу на владу, п. Богдан запропонував врегулювати цивільно-правові відносини між владою та громадою Трускавця (відео додається).

- Дуже багато міст, користуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні", утворили справжні громади і зареєстрували статут громади. Трускавець такого статуту не має. І хоча у Дрогобичі є багато питань неврегульованих між місцевим самоврядуванням і громадськими організаціями, але місто має свій статут.
Трускавецькій громаді слід би прописати всі положення, які будуть регулювати земельні відносини громади міста з владою. Згідно ст. 13 Конституції України вся земля, надра, шельфи... Всі природні багатства належать народові. Не депутатам, не мерові, не окремій особі-монополісту, а народові. І якщо на трускавецькій землі є джерела — значить цими джерелами мала б користуватись громада міста Трускавця, а не олігархи-монополісти. - Резюмував свій виступ п. Богдан. На що отримав схвальну відповідь активістів.
Монополіст ПрАТ "Трускавецькурорт" став причиною протистоянь між громадою та владою
Завершальним виступом громадських зборів був виступ голови громадської організації “Довіра” Ігоря Кісака про те, що колись процвітаюче село Трускавець мало багато землі та майна. Перша письмова згадка про нього датується, згідно найновіших історичних досліджень, 1427 роком, в 1947 році село набуло статусу міста. В радянські часи Курортополіс Трускавець став всесоюзною оздоровницею, бальнеологічним курортом державного значення.

- На сьогодні у нашому віданні залишилися лише музична школа, лікарня, пара дитячих садочків, міська рада, будинок учнівської творчості. І, мабуть, усе... - З жалем перерахував п. Кісак.
- І ще цвинтар, - іронічно пожартували присутні...

- Більше власності у громади міста немає. - Продовжив громадський активіст. І додав, що найціннішим багатством Трускавця є мінеральна вода. Втративши нафтусю, громадськість втратить і місто, як бальнеологічний курорт.

Після чітких та змістовних виступів активних членів громадськості присутні одноголосно підтримали пропозицію голови народних зборів Володимира Шиманського щодо подання запитів: на підставі чого було прийняте рішення «Про надання земельних ділянок у користування на умовах оренди ПрАТ «Трускавецькурорт»? А також схвалено додаткову пропозицію — організувати додаткові громадські слухання з питань оплати мінеральної води в Трускавці та з питань земель громади Трускавця.
Вікторія ЛИШИК, член спілки НСЖУ
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім'ям.

комментарів

Ваше ім'я: *
Ваш e-mail: *

Підписатись на коментарі

Код: оновити, якщо не видно коду
Введіть код: