Дрогобич
C
Спецтеми Коронавірус

Дрогобицькій гімназії бути, чи не бути?

Дрогобицькій гімназії бути, чи не бути?
Вчора в актовому залі Дрогобицької гімназії ім. Богдана Лепкого відбулися збори за участю батьків гімназистів, вчителів гімназії, представників громадських організацій, громадських активістів, журналістів тощо. На запрошення влади взяти участь в обговоренні гострої проблеми недофінансування гімназії, про що вже неодноразово висвітлювалося у регіональних та обласних ЗМІ, ніхто не прийшов (заступник голови міста Василь Качмар не прийшов через хворобу), проте перед присутніми виступив керівник міського відділу освіти Петро Сушко та відповів на їх запитання.
Дрогобицькій гімназії бути, чи не бути?


Детально ознайомили присутніх зі станом справ вчитель гімназії Андрій Юрків та директор Іван Лепкий, співдоповідачами були також інші вчителі. Петро Сушко окреслив головні проблеми, які виникли в освітній мережі міста через недофінансування усіх потреб: державні субвенції "схудли" настільки, що тягар фінансування комунальних послуг, заробітної плати техперсоналу та інших виплат покладено на плечі місцевого бюджету.
Дрогобицькій гімназії бути, чи не бути?

Однак відома громадська активістка Віра Байса гостро розкритикувала доповідь Петра Сушка, зауваживши, що вихідці з Вечірньої школи, які проходили там навчання, не пройшли тести на ЗНО (тільки один з них зміг скласти тест). А на її утримання затрачено значно більше коштів, ніж на утримання гімназії. Виступ Віри Іванівни доповнили своїми критичними зауваженнями й інші співдоповідачі: громадські активісти Тарас Гентош, Юрій Модрицький, представник ініціативної групи щодо відстоювання прав гімназистів та педагогів зі сторони батьків, журналіст Вікторія Лишик.
Дрогобицькій гімназії бути, чи не бути?


Відтак збори ухвалили резолюцію:
1. Вимоги до влади міста:
а) об'єктивно розібратися в ситуації, що склалася навколо гімназії, яку створило керівництво міського відділу освіти;
б) скликати позачергове засідання сесії ДМР, на якому розглянути питання дофінансування гімназії у повному обсязі;
в) компенсувати вчителям гімназії витрачені кошти з доплати за престижність педагогічної праці.
2. Висловити недовіру керівництву відділу освіти, яке, користуючись особистими інтересами, створило дану ситуацію, грубо порушуючи вимоги нормативних документів.
3. У разі невиконання висунених вимог педколектив та батьки гімназистів залишають за собою право вдатися до масових акцій протесту.

Громадський активіст Сергій Юзефів так оцінює ситуацію з поділом класів у гімназії. Подаємо його бачення

Громада, чи влада?

Дрогобицькій гімназії бути, чи не бути?
Для всіх нас беззаперечним є положення ст.. 5 Конституції України, що єдиним джерелом влади в країні є народ., ст.. 6 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначає первинним суб’єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функції і повноважень є територіальна громада. Ця аксіома є основною фішкою всіх кандидатів в органи місцевого самоврядування під час виборів.

Але, ставши одним з елементів системи місцевого самоврядування їх свідомість різко змінюється. Вся влада концентрується в руках "царя" та його "свити". Як а часто не є представником територіальної громади. Багатотисячна громада, яка є основним суб'єктом місцевого самоврядування стає заручником абсурдних рішень незначної групи своїх обранців. Вони не хочуть усвідомити, що несуть відповідальність за створення комфортних умов проживання громади. Дослуховуватись до їх думок та пропозицій з будь-яких питань. віднесених до компетенції місцевого самоврядування. В результаті, дрогобичани в багатьох випадках не розуміють і не схвалюють дії влади в медичній чи освітній сферах, використанні коштів бюджету управління комунальним майном та інших питаннях.

Чергове загострення виникло навколо навколо функціонування Дрогобицької гімназії. статутом гімназії, який затверджено дрогобицькою міською радою 28.05.2014 р., передбачено додаткові поділи класів на дві групи при вивченні української літератури та математики. Що значно вплинуло на результат знання учнів. для прикладу, гімназія посіла 23 місце в Україні за результатами участі учнів у ЗНО з української мови та літератури. При тому, що аналогічні заклади Стрия - 40-е місце, Борислава - 95, Трускавця - 163. А другий результат серед навчальних закладів міста показав Дрогобицький ліцей - 130 місце. У минулому році гімназії були виділені кошти для сплати за поділи класів. А з 05.09. 2016 р. керівник відділу освіти Сушко П. Я. повідомив, що дані уроки ділитись не будуть і, відповідно, повинні відбутись скорочення вчителів. Дивує така позиція міської влади щодо проблем фінансування. Адже знаходяться кошти на фінансування органів місцевого самоврядування, і щорічно значно зростають. Так громада міста витрачає на утримання міської влади: 2014 р. - 12,7 млн. грн., 2015 р. 15,2 млн. грн., 2016 р. - 18,7 млн. грн. У 2017 р. заплановано - 23,2 млн. грн. Ця сума складає понад 11 % від планових поступлень до міського бюджету. Знаходяться кошти і на утримання відділу освіти в розмірі 540 тис. грн.

Хоча потреба такого підрозділу дуже спірна. А ще скільки публічних коштів громади використовуються на фінансування для першочергових проблем. А все це тому, що влада - практично безконтрольна. Крім цього причиною інциденту може бути позиція керівництва міста щодо працевлаштування на керівну посаду гімназії зацікавленої ними потрібної людини. Але ці забаганки влади не повинні зруйнувати позитивні зміни, що проходять в гімназії. Настав час громади міста використати можливості "прямої демократії", передбачені законодавством. Дане питання в порядку місцевої ініціативи повинно бути винесено на розгляд сесії міської ради. З попереднім аналізом позиції, батьків, громадськості, фахівців, владі слід погодитися і віднайти резерви коштівс в бюджеті для фінансування елітногоосвітнього закладу у місті. Адже це - не складно. Сьогодні, як ніколи, дрогобичани повинні довести, що вони є членами територіальної громади, а не можновладці, і правда на їх боці, а не на боці окремих зажерливих осіб, що представляють нині місцеве самоврядування.
Використано також матеріали та фото члена НСЖУ Юрія Федчака, решта фото та відео Вікторії ЛИШИК
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім'ям.

комментарів

Ваше ім'я: *
Ваш e-mail: *

Підписатись на коментарі

Код: оновити, якщо не видно коду
Введіть код: