Дрогобич
C
Спецтеми Коронавірус

Чи вдасться Наталії Гамкало «згамкати» «Верховину»?

Чи вдасться Наталії Гамкало «згамкати» «Верховину»? Заслужений Прикарпатський ансамбль пісні та танцю України «Верховина» вже більш, як 65 років відроджує та популяризує звичаї, традиції, обряди Бойківщини, її фольклорне, вокально-хореографічне мистецтво, додає своєрідний і особливий внесок мистецького досвіду Прикарпаття до загальної культурної спадщини України. Сьогодні для міста Котермака ансамбль пісні і танцю танцю «Верховина» - це не тільки слава та повага, але й неоціненний "колодязь" надбання щодо національного відродження і розвитку музичної культури. Дрогобичани можуть гордитися з того, що у їхньому місті, окрім прекрасного академічного музично-драматичного театру, окрім видатного музичного училища ім. В. Барвінського, як осередку культури, є ще дзвінкоголоса «Верховина».

Але, побувавши на останній прес-конференції, яку з приводу скрутного фінансово-економічного становища, у п'ятницю, 23 січня, скликав для представників ЗМІ директор "Верховини" Зорян Ацедонський, складається враження, що чиновники на державних рівнях (прикметно, що саме ті, які представляли і представляють в міністерстві культуру) далеко не радіють з того що є такий колектив, який пропагує українську пісню, український танець, українську культуру. Навпаки, раді б його "з'їсти"!

Як розпоів представникам мас-медіа Зорян Тарасович, у пояснювальній записці до проекту бюджету області на 2015 рік, винесеного на сесію Львівської обласної ради, на сторінці 33 є непомітний запис, який стосується долі 90 осіб колективу «Верховина». У зв’язку з розмежуванням між обласним бюджетом та бюджетами територій передати ансамбль «Верховина» на фінансування з міського бюджету м. Дрогобича. Крапка. Як повідомив депутатам начальник головного фінансового управління Львівщини п. Олег Демків, таку пропозицію було подано департаментом культури Львівської ОДА. Цікаво, що «Верховину» ніхто навіть не попередив, жодних розмов з керівником ансамблю Зоряном Ацедонським на цю тему ніхто не проводив.

От тобі й на! Над «Верховиною» вкотре нависли грозові хмари... Це пояснює й вищезгаданий факт: під час атестації одного з членів "Верховини" тільки двоє осіб (директор департаменту з питань культури ЛОДА Наталія Гамкало та заступник директора департаменту з питань культури, національностей та релігій М. Туркало) не підписали, атестаційного документу про те, що людина відповідає займаній посаді (додається фото).
Чи вдасться Наталії Гамкало «згамкати» «Верховину»?
Чому ж чиновникам з питань культури Верховина сьогодні стала кісткою в горлі? Відповідь на це питання дає Зорян Тарасович (виявляється колишня регіоналка Наталія Гамкало, - а колишніх регіоналів не буває, бо партія регіонів у них - в крові, як вірусна зараза, - взяла під своє "крило" чиновників-регіоналів). От вони й шукають способу помститися національно-патріотичним представникам суспільства, одним з яких завжди був, є і буде ансамбль "Верховина".
А хмари над "Верховиною" й надалі навісніють: дивує й той факт, що видатки на культуру області порівняно з 2014 роком в 2015 не зменшаться, а навпаки зростуть. Ненабагато, щоправда – з 97 млн. до 99 млн. Тож виникає логічне запитання – якщо так, то чому «Верховину» обласний департамент культури хоче пустити «під укіс»? Єдиний з 28 колективів області? Бо зрозуміло, що Дрогобич, де зараз головним наповнювачем місцевого бюджету є … педуніверситет ім. І Франка, такого навантаження як утримання ансамблю, навряд чи витримає?
Та й узагалі, ансамбль, який прославляє Львівщину далеко за межами України, за відповідально соціально-свідомого керівництва в обласному департаменті культури міг би вже й мати статус Національного, або бодай - академічного (як от Національний академічний гуцульський ансамбль пісні і танцю «Гуцулія»).

20 січня у Львові пройшла сесія обласної ради. Під стінами Львівської облради колективу та директору ансамблю «Верховина» вдалося відстояти життєво важливе питання – «Верховина» й надалі фінансуватиметься з обласного бюджету. Та лише до тих пір, поки фінансування діяльності ансамблю не буде прийняте на баланс місцевого бюджету Дрогобича.

Але, якщо фінансування «Верховини» переведуть на міський бюджет Дрогобича – ансамбль просто може «розпастися». Зарплати колективу з «куцого» міського бюджету Дрогобича просто «уріжуть», а на голому «ентузіазізмі» працювати ніхто не має наміру.

Модератор прес-конференції, журналіст Леонід Гольберг, акцентував увагу присутніх на першочерговій причині зміни фінансування ансамблю «Верховина», яка полягає у змінах при формуванні держбюджету (додається відеоматеріал).


Під час свого виступу Зорян Тарасович наголосив на тому, що уся ота «коломийка», яка повязана з цькуванням колективу чиновниками на державному рівні, скерована на те, аби свідомо знищити відомий на Україні та за її межами ансамбль (додаються відематеріали). Зі слів виступу п. Ацедонського випливає, що «Верховина» вже більше року стала жертвою політичних інтриг та закулісних ігор політиків. На підтвердження своїх слів директор «Верховини» навів шокуючі аргументи та документальні підтвердження (зафіксовано на фото та відео).На пленарному засіданні депутати Львівської обласної ради прийняли рішення про те, що ансамбль “Верховина” поки що будуть фінансувати із обласного бюджету. Тож поки що, завдяки дружності колективу та старанням керівника, «Верховину» вдалося відстояти. Бо ж колектив у цей день дружно виийшов пікетувати під стіни облради. Вирішальну роль у битві за долю "Верховини" "зіграла" цілеспрямована та принципово жорстка позиція депутата від Дрогобиччини Михайла Задорожного (виступ депутата зафіксовано на відео).

Особливу подяку під час проведення прес-конференції Зорян Ацедонський висловив також і всім тим, хто підтримав колектив у скрутну хвилину. А це: депутати трьох фракцій Свобода», «Народний Рух України» та фракції "Промисловців та підприємців". Від імені колективу Зорян Тарасович подякував і голові Львівської обласної ради Петрові Колодію, депутатам Тарасові Курчику, Михайлові Дзюдзю і всім, хто не був байдужим при розгляді даного питання.
Чи вдасться Наталії Гамкало «згамкати» «Верховину»?
Приємно відзначити й той факт, що, незважаючи на всі складнощі, колектив "Верховини у 2014-у році "їздив із гастролями, в тому числі за кордон. З 2005 року, відколи «Верховина» перебуває на «балансі» області, були поїздки в Сербію, Хорватію, Латвію, не кажучи вже про подорожі Польщею та Україною. Як обласний колектив об`їхали всі міста та райони Львівщини, всюди їх зустрічають тепло та приязно. Всюди, крім департаменту культури, який очолює п. Наталія Гамкало.

Але труднощі не зламали дружний колектив. Заслужений Прикарпатський ансамбль пісні і танцю «Верховина» працює, дає концерти, в тому числі й благодійні. Доходи ансамблю з 2008 по 2013 рік постійно зростали, що свідчить про популярність ансамблю та турботу директора за долю колективу. Для прикладу, дохід ансамблю в 2011 році становив на 50% більше, ніж в 2010. Хоча зрозуміло, що сам себе колектив утримувати не в змозі. На самофінансуванні він бути не може. У 2014 році через відомі причини (закулісні ігри та політичні інтриги чиновників-держслужбовців) прибутки анмамблю зменшилися. Та хіба це привід позбуватися такого прекрасного колективу?
Чи вдасться Наталії Гамкало «згамкати» «Верховину»?
Як резюмував свій виступ під час прес-конференції Зорян Ацедонський: "Культура і в кращі для України часи була на задвірках, а чиновники, які нею «піклувалися», були явно не на своєму місці. Режим Януковича насаджував іншу «культуру», тому й пожинаємо тепер гіркі плоди". Виховані не на українській пісні та духовності, а на російській попсі, шансоні, на бездуховних ідеологічних проросійських шоу та серіалах люди, українцями називають себе тільки для годиться. Для фікції. На жаль, зараз при владі осіли саме вони - фіктивні українці. І в їх числі ті, що обіймають посади в «культурних» інстанціях міст та областей.
Чи вдасться Наталії Гамкало «згамкати» «Верховину»?
Наводить на роздуми й той факт, що при відзначенні 65-літнього ювілею «Верховини» вітання надійшли зі столичного Києва, а чиновники зі Львова наш Дрогобич, - де знаходиться «Верховина», - вирішили обійти стороною. Це знову ж таки показує чітку проросійську ворожу позицію чиновників, які нині представляють культуру в області.

Прогримів вічною славою Майдан! Вже Янукович не Президент, Михайло Кулиняк не міністр культури, а Олег Сало – не губернатор Львівщини, та призначена в часи Януковича Наталія Гамкало впевнено почувається на своїй посаді. А справа регіоналів з «прихватизації» та привласнення чужого майна (а приміщення, де знаходиться "Верховина", - є нині ласим шмактом для регіоналів та їх прибічників) - «вічно жива». Як не прикро це визнати, але нині, коли в країні точиться війна, таке модне та та масово пропаговане поняття , як "люстрація", залишається жити хіба що на паперах держслужбовців… Представниками яких (а, точніше кажучи, левова частка з яких) є колишні регіонали. Я вже мовчу про Революцію гідності, яка ніколи не запанує у їхніх серцях та душах.
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім'ям.

комментарів

Ваше ім'я: *
Ваш e-mail: *

Підписатись на коментарі

Код: оновити, якщо не видно коду
Введіть код: