Дрогобич
C
Спецтеми Коронавірус

Стебнику загрожує техногенний землетрус

Учені прогнозують землетрус техногенного походження силою у понад 4 бали у містечку Стебник, де знаходиться найбільше родовище калійних солей в Україні, на Львівщині. Причиною катастрофи може стати калійна шахта, яка зараз перебуває у запущеному стані. Якщо не втрутитися у ситуацію, підземних поштовхів не оминути: вони призведуть до великих руйнацій та екологічної катастрофи. Про це повідомили журналісти програми «Погляд на тиждень» телеканалу ZIK.

Точну дату ймовірного лиха вчені не беруться називати, адже місцеві сейсмологи користуються застарілою технікою, та й поведінку шахти передбачити складно. Але припускають: трусонути Стебник може вже найближчим часом. За словами Романа Пронишина, наукового співробітник відділу сейсмічності Карпатського регіону, у шахті утворилися великі – 200-метрові камери. Їхній провал і може дати старт техногенному землетрусу. Його відчує не лише Стебник, а й найближчі до нього населені пункти.

А ще у Стебнику, як розповів старший маркшейдер ПАТ «Полімінерал» Орест Мотика, існує великий карст – діаметром у 50-60 метрів. Так, у 1978 році, землетрус у сусідній Румунії, відкрив дорогу в шахту для прісної води, яка почала вимивати натрій хлор зі стін підземелля, шахта почала просідати. Тоді ситуацію вдалось стабілізувати, але з 2001-го підприємству почали систематично відключати електропостачання. Під час одного з таких відключень, до нижніх горизонтів ринула прісна вода. Відтак уряд прийняв рішення: законсервувати шахту - залити всі порожнини спеціальним соляним розчином.
Розчини солей мали брати з хвостосховища – складу для зберігання відходів від шахти та збагачувальної фабрики. Проте,через постійне недофінансування проекту в шахту й надалі потрапляла і прісна вода, що спричинила утворення карсту.

Віднедавна держава вирішила зняти підприємство зі свого балансу і віддати його у приватні руки. Покупця й досі не знайшли, але фінансування припинили. Відтак з квітня цього року порожнини стебницької шахти – а це 8 млн. (!!!) м. куб. пустот - живуть своїм життя. Якщо фінансування найближчим часом не відновити, то: «Унаслідок землетрусу обов’язково постраждають автодорога Дрогобич-Трускавець, водогін Гірне-Дрогобич, електромережі, підземні комунікації», - прогнозує Іван Фаб’як, головний інженер ПАТ «Полімінерал».

Та ще до землетрусу причиною екологічної катастрофи може стати хвостосховище. Оскільки консервація не проводиться, вода в озері, що слугує складом калійного виробництва, накопичується і вже досягла критичної позначки. За словами начальника відділення хвостового господарства ПАТ «Полімінерал» Тараса Паньківа, під час дощів кількість води може перетнути межу, станеться прорив дамби.

«У хвостосховищі знаходиться біля 3 млн. кубів розсолів, - говорить експерт. – Напевно, більш ніж 1,5 млн розсолів потрапить у навколишнє середовище, у Дністер. Вода в ріці та найближчих притоках стане непридатною для живих організмів».

До речі, як повідомив технічний директор «Інституту Гірхімпром» Іван Зозуля, схожі проблеми є й в інших місцях Львівщини. Зокрема, у Роздолі та селі Малехів.

ЗІК
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім'ям.

комментарі

Галина Романівна 26 липня 2013, 06:35
І що тепер мешканці мають робити?Сидіти і переживати???Щось навіть Японія не могла передбачити землетрус.А тут -бац!!Стебник зі своїми сейсмологами.Треба було їх відправити в Японію
  • Подобається
  • 0
Ted 26 липня 2013, 13:01
Що це за бздура "200 метрові порожнини"? Це так говорить експерт? НЕМАЄ такого виміру, тим більше від гірничих виробіток.
  • Подобається
  • 0
бодя 31 серпня 2016, 19:25
тоді робіть щось так як у небезпеці курортне місто і дуже багато людей!
  • Подобається
  • 0
Ваше ім'я: *
Ваш e-mail: *

Підписатись на коментарі

Код: оновити, якщо не видно коду
Введіть код: