Реєстрація    Увійти
Авторизація

ОКСАНА САВРАН: "СХОЖЕ, МЕР СТЕБНИКА НЕ ЗРОЗУМІВ, ЩО ВІДБУЛАСЯ ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЯ БЮДЖЕТІВ..." (ПЛЮС ВІДЕО).

Осмислення правової сутності фінансування у сфері освіти актуальне з огляду на особливості сучасного періоду розвитку української держави. Реалії сьогодення свідчать, що фінансування освіти в Україні потребує комплексної переорієнтації, стимулювання розвитку цих пріоритетних напрямів. Це зумовлюється, насамперед, необхідністю у забезпеченні реалізації права на освіту, передбаченого статтею 53 Конституції України.

Зважаючи на те, як “виживають” сьогодні українські школи (та й, зокрема, ті заклади освіти, які знаходяться виключно на бюджетному утриманні) у зв’язку з недофінансуванням, пов’язаним з “безоплатністю освіти”, напрошується висновок, що державне правління їх просто “кинуло на плав”. Виживайте, як можете!

Майже місяць тому у світлиці дрогобицької ратуші відбувся круглий стіл з питань обговорення стану та перспектив сфери освіти в контексті формування стратегії м. Дрогобича на 2020-2027 рр.. У заході взяли участь керівництво міста, депутати міськради, дирекції шкіл Дрогобича, представники батьківських комітетів. Аналітичну доповідь про реформи освітньої галузі у Дрогобичі та Стебнику представив керівник КУ «Інститут міста Дрогобича» Володимир Кондзьолка, який, згідно наведених даних, розповів, що освіта зараз є найбільш видатковою для міського бюджету: у 2019 році видатки на освіту становлять 36% від загальної суми бюджету. Найзатратнішими в перерахунку на учня є школи, наповнюваність яких є значно нижчою від проектної норми. Наприклад, видатки на 1 учня ЗОШ №1 з наповнюваністю 115% у 2017 році становили 11 686 гривень, а ЗОШ №13, де наповнюваність 55% – 21 908 гривень, тобто майже вдвічі більші.

ОКСАНА САВРАН: "СХОЖЕ, МЕР СТЕБНИКА НЕ ЗРОЗУМІВ, ЩО ВІДБУЛАСЯ ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЯ БЮДЖЕТІВ..." (ПЛЮС ВІДЕО).
Сьогодні, на прес-конференції щодо фінансування діяльності закладів освіти, культури, медицини та надання господарської допомоги місту Стебнику, у продовженні теми лютневого круглого столу, обговорювалося питання щодо оптимізації організації навчальних закладів в контексті формування філій та об’єднання адміністрацій установ, що може заощадити кошти і спрямувати їх на підвищення заробітних плат працівникам.

Зважаючи на гострі реалії сьогодення у взаєминах мерів Дрогобича та Стебника, з впевненістю можу сказати, що питання фінансування освіти у Дрогобичі та Стебнику, яке вирувало у сесійній залі Дрогобицької міської ради, може завадити добросусідським відносинам обох міст. Оскільки, як зауважила начальник Фінансового управління ДМР Оксана Савран, мер Стебника Петро Старосольський досі не може втямити, що відбулася децентралізація з бюджетів міст.

Поговоримо мовою цифр: державна субвенція покриває зарплату вчителям. Всі інші видатки, як от зарплата техправцівникам та оплата комунальних послуг – лягають на плечі місцевого бюджету.
Зокрема: якщо середня сума видатків на техправцівників становить 1720 гривень, то у школі 13 – 5270 грн, натомість школа 4 – 967грн.
Енергоносії: середнє – 1847 грн, школа 18 – 3043 грн.
Як наслідок, видатки на 1 учня:
Школа 1 – 11600 грн
Школа 18 – 21000 грн
Школа 13 – 22000 грн

Такі дані навів сьогодні Володимир Миронович і зауважив, що освітянам Стебника таких коштів вистачить на півроку, якщо не вживати необхідних заходів щодо фінансової стабілізації галузі освіти міст Дрогобича та Стебника (див. відео).

Нагадаємо, що 7 березня на черговому засіданні сесії Дрогобицької міської ради депутати мали розглянути вищезгадане питання, але представники батьківського колективу зі Стебника та Дрогобицької ЗОШ №14 на чолі з міським головою Стебника Петром Старосольським унеможливили роботу сесії, вигуками про те, що не погоджуються з тим, що школи Стебника вже з 2019-2020 навчального років переходять на нову систему здобуття середньої освіти, відповідно до реформи «Нової української школи», реформуючись в гімназії та ліцеї. Зазначимо, що відповідні школи Дрогобича також повинні вже в цьому році почати працювати за новою освітньої формою. Тому у роботі сесії було оголошено перерву.
ОКСАНА САВРАН: "СХОЖЕ, МЕР СТЕБНИКА НЕ ЗРОЗУМІВ, ЩО ВІДБУЛАСЯ ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЯ БЮДЖЕТІВ..." (ПЛЮС ВІДЕО).
Як і на сесії міськради Дрогобича, головний освітянин Петро Сушко вперто статистистичними даними доводив, що реформа в освіті необхідна, насамперед, тому, що цьогорічний дефіцит освітньої субвенції становить 18 млн грн, а затягування процесу неприйняття рішення призведе до невиплати заробітних плат освітянам у квітні цього року. Цьогорічна освітня субвенція з державного бюджету склала 118 млн. грн. Стебнику з цих коштів бракне більше 3 млн. грн.

Очільник Стебника, не бажаючи прислухатися ні до чиєї думки, вперто доводив, що Дрогобич має проводити оптимізацію не лише в Стебнику, а й в Дрогобичі.

Мовляв, ви тут є для того, щоб працювати. То працюйте! І доволі амбіційно наголосив, що йому нахамили, його послали, до нього лізли битися (хоча меру намагалися заперечити, що він сам до всіх чіплявся та ліз битися), що з нього роблять клоуна, а зі Стебника насміхаються.
І більше слухати він нікого не буде, оскільки вважає усіх присутніх держслужбовців міської ради Дрогобича некомпетентними, а Володимира Кондзьолку - брехуном. З таким настроєм п. мер і покинув прес-конференцію.
ОКСАНА САВРАН: "СХОЖЕ, МЕР СТЕБНИКА НЕ ЗРОЗУМІВ, ЩО ВІДБУЛАСЯ ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЯ БЮДЖЕТІВ..." (ПЛЮС ВІДЕО).
У продовженні теми начальник фінансового управління Дрогобицької міськради Оксана Савран підтвердила слова Володимира Мироновича, про те, що цьогорічні видатки на освіту з міського бюджету Дрогобича становлять 36 відсотків. І що минулоріч місто Дрогобич вклало в Стебник 40 млн. 101 тис. грн, з яких 24 млн. грн. виділили на освіту, 6 млн. 800 тис. грн – на культуру, 5 млн. грн – на медицину.
- В той час бюджет Стебника становить 9 млн. грн. З них 5 млн. йде на зарплати працівникам міської ради. - Резюмувала Оксана Савран.

Очільник відділу охорони здоров’я ДМР Володимир Чуба зауважив, що, зважаючи на децентралізацію влади та освітньо-медичні реформи у місті, то комунальникам не завадило б докрутити біля міських лікарень 5 енергозбережуючих пристроїв, аби люди не ламали собі там руки й ноги.

Керівник відділу культури та мистецтв ДМР Олег Яводчак з докором відзначив, що на культуру завше виділялося значно менше грошей, ніж на освіту. А видатків ця галузь потребує чималих.

Вікторія ЛИШИК, член НСЖУ, фото та відео автора
Loading...
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім'ям.
Написати коментар
Ваше Ім'я:
Ваш E-Mail:
Напівжирний Нахилений текст Підкреслений текст Перекреслений текст | Вирівнювання по лівому краю По центру Вирівнювання по правому краю | Вставка смайликів Вибір кольору | Прихований текст Вставка цитати Перетворити вибраний текст з транслітерації в кирилицю Вставка спойлеру
Введіть код: